OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

jún 2014



 Milí spolužiaci,

 je to akoby včera, čo som sa Vám z tohto miesta prihovárala.  Deň za dňom sa míňal a každý priniesol niečo nové. Nových ľudí, nové zážitky, možno starosti, ale hlavne nový začiatok.  Začiatok, ktorý mal možno priniesť lepšie známky, viac prečítaných kníh, či lepšie medziľudské vzťahy. Verím, že  aspoň niekomu z Vás sa podarilo vyťažiť z každého dňa čo najviac dobrých vecí, pretože ja osobne, ak sa teraz pozriem späť, som si nevážila každé ráno, do ktorého som otvorila oči a niektoré dni som nechala upadnúť do zabudnutia. A tak to bolo práve s poslednými dňami, ktoré ma delili od vytúženého oddychu. Tak veľmi som sa sústredila, kedy sa škola skončí, že som si prichádzajúce dni len predlžovala, pretože som sa nedokázala sústrediť na nič iné a ničomu inému som nevenovala svoju pozornosť. Prečo som sa nesnažila spomenúť si na to dobré, čo mi tento školský rok priniesol? Veď ma predsa pripravil a posunul bližšie k mojim cieľom a snom. Nebudem Vám tu teraz písať, že som rada, že sme si poopravovali známky. Kto sa chcel naozaj učiť, mal sa  snažiť po celý rok, aby si mohol posledný júnový deň povedať „urobil som všetko, čo bolo v mojich silách“. Chápem, ak sa snažíme opraviť si jednu – dve známky (aj keď ako vravela jedna múdra učiteľka „opravujú sa len kľučky na dverách“). Avšak snažiť sa opraviť si takmer polovicu predmetov ak nie viac, je ako žiadať zamestnávateľa na konci mesiaca, aby ste si mohli po nociach odpracovať hodiny, keď ste sa rozhodli neprísť do práce a žiadať výplatu za nepostavený most či za nenavarené jedlo, pretože ak Vás nevyplatí, prídete o dom. Verím, že budúci rok sa všetci vrátime s jasným cieľom a že sa poučíme z večne opakujúcich sa študentských chýb.

 Na záver by som sa chcela poďakovať všetkým verným čitateľom ŠOK-u, ale i tým, ktorí ho aspoň raz držali v rukách. Sme radi, že ste sa podieľali na jeho tvorbe a že mnohí prahnete po slovách tak, ako my. Veríme, že budúci rok bude každým číslom lepší a lepší. Ďakujeme, že ste si spolu s nami aj touto formou pripomínali všetko dobré, čo nám vietor privial do cesty. Tak isto chcem poďakovať celej redakčnej rade za jej trpezlivosť, čas a ochotu tvoriť niečo, čo neprináša žiadnu hmatateľnú odmenu a paniam profesorkám, bez ktorých by ŠOK neuzrel svetlo sveta.

Vaša šéfredaktorka

Patrícia Kopejová


 

BONJOUR

 Na poznávací výlet PRAHA/PARÍŽ/VIEDEŇ, sme vyrazili  28. mája krátko po desiatej hodine večer. Noc bola dlhá, no myslím si, že každý bol dostatočne unavený, tak v autobuse nebol žiadny krik a podarilo sa každému, aj keď v nie veľmi pohodlnej polohe zaspať. Ráno sme už boli v Prahe, kde sme strávili jeden deň. Videli sme tam mnoho pamiatok, o ktorých sme sa dozvedeli veľa od našej sprievodkyne. Asi najkrajšou pamiatkou v Prahe zo všetkých bol Orloj na Staroměstskom  náměstí.

 

 Večer sme sa vybrali do dlho očakávaného Paríža.  V Paríži sme boli už o desiatej hodine ráno. Ako prvú sme navštívili Eiffelovu vežu, ktorá nás ohúrila, dovolím si povedať, zo všetkých pamiatok najviac. Bol to neuveriteľný pocit, že som ju uvidela „naživo“. Eiffelovu vežu sme doposiaľ videli len na obrázkoch na internete a teraz sme ju mali rovno pred nosom. Teda skôr nad nosom. Niektorí sme sa vybrali výťahom až úplne na najvyššie poschodie a bolo to neopísateľné. Pred nami sa rozprestierala panoráma celého Paríža. Bol to krásny pohľad. Po štyroch hodinách obdivovania, sme sa stretli pod vežou, kde nám pouliční obchodníci ponúkali množstvo suvenírov a kto vedel ako na nich, kúpil suveníry za veľmi výhodnú cenu.

 

 V Paríži sme strávili aj nasledujúce dva dni, ktoré boli plné úžasných zážitkov a dojmov. Počasie nám našťastie prialo. Počas výletu bolo krásne slnečno. Celkom ma aj bavilo chodiť celé dni po Paríži, pretože naša sprievodkyňa nám dokázala opísať každú pamiatku čo najzaujímavejšie a rozprávala nám aj veľa „pikošiek“ zo života v Paríži. V tomto rozprávkovom meste sme mali možnosť uvidieť a navštíviť veľa známych pamiatok ako Invalidovňa, Moulin Rouge, Versailles a obrovský Louvre. Mali sme možnosť vidieť aj nočnú Eiffelovu vežu, ktorá sa o desiatej hodine večer rozsvietila na tri minúty, no aj počas tak krátkeho času to bol pohľad na nezaplatenie.

 

 Z Paríža sme odišli 1. júna v neskorých nočných hodinách. Hneď ráno sme boli vo Viedni, kde sme navštívili SchornBurn. Tam sme mali možnosť uvidieť krásne záhrady princeznej Sisi. Vo Viedni sme strávili dve hodiny a potom sme sa vybrali domov.

 Myslím si, že tento výlet bol veľkým zážitkom pre všetkých účastníkov zájazdu a už teraz sa teším  na ďalší.

 

Nikola Daňová, II. A


 

Plavecký výcvik


 

Rokovanie budúcnosti

 Názory ľudí  na otázku aká je dnešná mládež sú často negatívne. Napríklad, že je  egoistická a nerozhodná. Prečo u nich dominuje práve takéto presvedčenie? V každom prípade tieto väčšinové, pesimistické názory musia ísť v našich hlavách do krabíc s označením zbytočné. My mladí si potrebujeme uvedomiť, že tvoríme základy pre svet, v ktorom budeme žiť o desať rokov a dnes je našou povinnosťou vzdelávať sa a kráčať vpred. Môžeme byť vďační, že sa nájdu ľudia, ktorým nie sme ukradnutí a záleží im na našej budúcnosti. Jednými z nich sú aj predstavitelia Rady mládeže prešovského kraja, ktorých hlavnými cieľmi sú presadzovať a obhajovať záujmy mládeže, motivovať mladých ľudí a tiež neformálne vzdelávať mladých lídrov. Mali sme to šťastie, že zavítali do nášho Gymnázia a formou hry sme si povedali, čo vieme, ako to vnímame z nášho uhla pohľadu a čo by sme radi zmenili.

 

 Jedna vyučovacia hodina pre každú triedu priniesla diskusiu o Európskej únií. Navyše, pre členov študentskej rady bolo pripravené celodenné školenie, kde formou diskusie a hry zúčastnení rozprúdili debatu o práci študentskej rady a jej náplni. Svetlo sveta uzreli nápady, ktoré by mali prispievať k spokojnosti a rozvoju študentov. Napríklad mnohým študentom v časoch školského tlaku v podobe testov by mohla slúžiť psychologická poradňa, kde by svoje problémy mohli riešiť s odborníkom alebo by taktiež mnohí uvítali, aby sa bufet stal opäť súčasťou každodenných prestávok.

 Je to len zlomok prednesených návrhov, no už teraz členovia vedia, že budúci školský rok bude mimoriadne náročný i pestrý. RMPK k nám zavítala prostredníctvom svojho člena Dominika Šromovského, ktorý sa staral o zábavno-náučný program - týmto mu patrí naše poďakovanie. Samozrejme, nezabúdame ani na pani profesorku Mrázovú a predsedníčku študentskej rady Dominiku Blaškovú, ktoré sa celoročne podieľajú na zveľaďovaní našej gymnaziálnej spoločnosti a prajeme im v budúcom školskom roku veľa nápadov, málo stresu a pracovnú pohodu.

Viktória Zozuľaková, III.A


 

Život ako voda

 V piatok 16. mája 2014 sa  náš Folklórny súbor Kamjana predstavil priaznivcom folklóru v rámci XIV. Laboreckých májových dní. Folklórny súbor Kamjana počas dvadsiatich rokov svojej existencie absolvoval takmer dvesto vystúpení a vystriedalo sa v ňom viac ako 150 spevákov, hudobníkov a tanečníkov. Sme radi, že spevácku a tanečnú zložku tvoríme prevažne my - gymnazisti.

 FS Kamjana je živá voda, aj keď jej tok tiež striedal radostné i smutné chvíle. Tak ako pri zrode súboru stála skupina nadšencov zapálených pre folklór a umenie ľudu, aj teraz po dvadsiatich rokoch je súbor plný mladých a talentovaných ľudí, pyšných na svoje korene a tradície, ktoré spolu šíria do sveta.  Za umelecko - choreografickú zložku súboru v súčasnosti vďačíme PhDr. Vladimírovi Tarčovi a vedúcemu hudobnej zložky Michalovi Hošákovi. Z tohto miesta by sme chceli poďakovať všetkým členom súboru za šírenie dobrého mena v oblasti folklóru a ľudového umenia a za zachovávanie ľudových tradícii pre ďalšie generácie.

 

 


 

Pedagóg a žiak roka 2014

 Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík, udeľoval ocenenia Sophista pro regione a Lux mentium. Boli ocenení najúspešnejší učitelia a žiaci stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Slávnostné odovzdávanie sa konalo v pondelok 23. júna o 11.00 hod. v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, ktoré bolo spojené s kultúrnym programom.

 Medzi ocenenými žiakmi bol aj žiak našej školy Jakub Zápotocký. Cenu Sophista pro regione a Lux mentium odovzdal podpredseda PSK Mudr. Peter Obrimčák. Jakub Zápotocký patril k najúspešnejším žiakom Gymnázia v Medzilaborciach. Počas štvorročného štúdia sa aktívne zapájal do medzinárodnej matematickej súťaže „Genius Logicus“. Školu reprezentoval aj v dejepisnej olympiáde, v ktorej po úspešných krajských kolách sa dvakrát zúčastnil celoštátnych kôl v Bratislave, kde získal ocenenia úspešný riešiteľ.

 Ako tanečník folklórneho súboru Kamjana reprezentoval školu, mesto Medzilaborce a PSK doma aj v zahraničí. Po úspešnom absolvovaní vzdelávania mladých vedúcich v projekte Komprax  realizoval v základných a stredných školách mesta Medzilaborce projekt – Digitálna knižnica.

 Za aktívnu činnosť v Podniku mladých v rámci projektu „Učíme sa podnikať“ mu Nadácia výchova k podnikaniu na Slovensku udelila certifikát o získaní praktických skúseností v oblasti podnikania. Vo svojom voľnom čase pôsobí v občianskom združení – Klub detskej nádeje so sídlom v Bratislave, v rámci ktorého sa venuje deťom s kardiovaskulárnymi a onkologickými ochoreniami.

 Jakub Zápotocký je prijatý na fakultu matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Prajeme mu veľa ďalších úspechov.

 

Mgr. Anna Onačilová

 


 

Zasmejme sa


 

Z vlastnej tvorby


 

Na zamyslenie